BSc and MSc Papers / Seminarium licencjackie i magisterskie
Zakres tematyczny
Prowadzę prace magisterskie i licencjackie z zakresu
- teorii gier,
- teorii gier ewolucyjnych,
- teorii uczenia się w grach populacyjnych,
- mikroekonomii i ekonomii gałęziowej (IO)
- adaptacyjnych systemów złożonych oraz modeli wieloagentowych
- analizy danych ze szczególnych uwzględnieniem uczenia maszynowego i sieci neuronowych.
Prace mogą dotyczyć zarówno zastosowań jak i aspektów teoretycznych oraz łączyć elementy ekonomii behawioralnej i inne aspekty z zakresu psychologii.
Seminarium
Seminarium ma kilka podstawowych etapów.
- Pierwsze spotkanie orgranizacyjne jest wspólne. W ramach tego spotkania omawiam aspekty techniczne i formalne samej pracy.
- Właściwy etap pracy jest indywidulany. W tym etapie spotykam się z Państwem indywidualnie. Podczas spotkań omawiamy postępy pracy, rozwiązujemy pojawiające się problemy. W tym etapie spotkania są najczęściej zdalne z wykorzystaniem np. Skype'a czy Discorda.
- Seminarium kończy się w momencie, gdy przyjmuję pracę jako zakończoną. Dopiero wtedy otrzymują Państwo zaliczenie seminarium.
Sygnatury
- Sygnatura seminarium licencjackiego: 196321-0484.
- Sygnatura seminarium magisterskiego: 296321-0484.
Technikalia
Sama praca jest pisana przy wykorzystaniu systemu LaTeX z ewentualnymi dodatkami związanymi z grafiką (TikZ, Asymptote). Przeprowadzane badania mogą wykorzystywać języki programowania, np. R, Wolfram, Python, C i inne.
Bardzo chętnie promuję prace pisane w języku angielskim i serdecznie do tego zachęcam. Osoby chcące napisać pracę w języku angielskim muszą zdobyć na to zgodę właściwego Dziekana.
Zachęcam aby do pisania pracy wykorzystać https://www.overleaf.com. Pozwala to tworzyć pracę w bardzo przyzwoitym środowisku bez konieczności instalowania niczego lokalnie. Co więcej na platformie Overleaf mogą Państwo wspóldzielić ze mną tekst co znacznie ułatwia pracę.
Osoby zdecydowane do pisania pracy z lokalną instalacją LaTeXa muszą zainstalować dystrybucję LaTeXa oraz edytor. Jeżeli chodzi o dystrybucję LaTeXa to w zależności od systemu polecam różne rozwiązania podane poniżej.
- Linux. Pod każdą bardziej popularną dystrybucją Linuxa najlepiej
jest wykorzystać mechanizm do zarządzania pakietami. Przykładowo,
pod Ubuntu wystarczy w konsoli (terminal) podać komendę
sudo apt install texlive-full
aby automatycznie zainstalować całość deystrybucji TeXLive. Jeżeli chodzi o edytor to zdecydowanie polecam TexWorks. Instalacja jest prosta:sudo apt install texworks
. - MacOS. Dla systemu Apple'a zdecydowanie najlepsza dystrubucja LaTeXa to MacTex. Ściągnięty plik dmg instalujemy standardowo. Ta dystrybucja przychodzi z doskonałym edytorem TeXShop oraz doskonałym programem do tworzenia bibliografii BibDesk. To jest kompletne rozwiązanie i nic więcej nie jest potrzebne.
- W przypadku MS Windows wydaje się, że najlepsze rozwiązanie to dystrybucja MikTeX. Proponuję oddzielnie ściągnąć edytor TeXWorks oraz program do tworzenia bibliografi JabRef.
Oczywiście jeżeli chodzi zarówno o edytory jak i same dystrybucje to są bardzo różne rozwiązania. Niezależnie od tego jakiego rozwiązania Państwo będą używali, należy zadbać o to aby edytor używał kodowania UTF-8. Podstawy pisania w LaTeXu są dyskutowane podczas seminarium i z technicznego punktu widzenia nie będę sprawiały problemu.
Ostatnie wersje formatek są podane poniżej:
- formatka polska ZIP (ver. 7)
- formatka angielska ZIP (ver. 7)
Kontakt
W razie pytań bardzo proszę o mail: michal.ramsza [@] gmail.com.