Podstawy programowania w R (236730-0484)

Informacje podstawowe

Wykład (laboratorium komputerowe) ma na celu nauczenie uczestników podstawowego programowania w języku R. Zakładam zerowy poziom znajomości języka R. Znajomość innych języków programowania będzie pomocna ale nie jest konieczna. Celem laboratorium nie jest przedstawienie wybranych tematów z analizy ekonometrycznej. Ponieważ jednak zastosowania są ilustrowane prostymi modelami ekonometrycznymi więc zakładam, że znają Państwo podstawowe zagadnienia związane z ekonometrią.

Literatura

Nie korzystam z żadnego konkretnego podręcznika. Podstawową pomoc można znaleźć np. pod adresem http://cran.r-project.org/manuals.html oraz http://www.r-project.org/other-docs.html. Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej projektu pod adresem http://www.r-project.org/.

Egzamin / zaliczenie / skala ocen

Laboratorium zaliczają Państwo na podstawie rozwiązanych projektów zaliczeniowych. Projekty w postaci skryptów należy przesyłać na mój adres w domenie SGH. Do wykonania są przygotowane trzy projekty zaliczeniowe. Ocena jest przyznawana zgodnie ze skalą: jeden projekt – dst, dwa projekty – db, trzy projekty – bdb.

Oprogramowanie / Edytory

W systemach Mac OS i Windows program R przychodzi z odpowiednim GUI. Jest to bardzo podstawowe środowisko ale zawiera podstawowy edytor, który pozwala na pisanie krótkich skryptów i jest całkowicie wystarczające do pracy w trakcie laboratorium. Poza tym jest spora liczba edytorów przeznaczonych do pisania kodu w R. W szczególności mamy RStudio, zaawansowane środowisko tworzenia skryptów R i działa po wszystkimi dużymi systemami operacyjnymi. Dla osób bardziej zaawansowanych polecam Emacs razem z trybem ESS.

Projekty zaliczeniowe

Informacje ogólne

Poniżej są zamieszczone trzy projekty zaliczeniowe. Projekty zostawiają Państwu sporo wolności jeżeli chodzi o implementację. Każdy projekt może zostać rozwiązany na wiele sposobów, nie ma jednego dobrego rozwiązania. W ramach rozwiązań nie będą przyjmowane projekty, które wykorzystują dodatkowe pakiety o ile nie określono tego jawnie w opisie zadania. W przypadku gdy w opisie zadania określono, że można wykorzystać dodakowe pakiety, to dotyczy to tylko pakietów z CRAN oraz takich, które nie wymagają instalowania dodatkowych bibliotek czy języków programownia włączając w to Java, Perl, Bash, C#, itd. Każde rozwiązanie musi zawierać przykład wykorzystania proponowanego rozwiązania. Rozwiązanie, które nie zawierają przykładów zastosowania nie będą akceptowane. Plik powinien mieć nazwę zgodnie ze schematem <nazwisko>_<numer projektu>.r, proszę nie używać dużych liter ani polskich liter. Podobnie w skryptach proszę nie używać polskich liter.

Przekazanie projektu

Każdy projekt musi zostać rozwiązany jako pojedynczy skrypt R. Plik ze skryptem należy przesłać do osoby prowadzącej zajęcia ze skrzynki mailowej w domenie sgh.waw.pl na skrzynkę mailową w domenie sgh.waw.pl. Rozwiązania wysłane z innych skrzynek pocztowych na inne skrzynki pocztowe nie będą brane pod uwagę. Zadania przesłane do innej osoby nie będą brane pod uwagę. Zadania można przesłać tylko raz. Zadania nie muszą być przesłane wszystkie na raz.

Terminy

Zadania w pierwszym terminie muszą być przesłane do pierwszego dnia sesji (włącznie z pierwszym dniem). Zadania w terminie poprawkowym muszą być przesłane do pierwszego dnia sesji poprawkowej (włącznie z pierwszym dniem).

Zadania zaliczeniowe

Projekty zaliczeniowe sem. letni 2021/22

Przykładowe zbiory danych

  • Przykładowe zbiory danych
    • XLSX (inflacja, dane w różnych tabelach)
    • CSV (oferty używanych samochodów)
    • JSON (przykładowy plik JSON)
    • JSON (przykładowy plik JSON)
    • CSV (przykładowy plik zawierający przedziały czasu)
    • CSV (plik zawierający dane dotyczące epidemii)

Notatki z zajęć

Każdy prowadzący samodzielnie ustala czy i w jakiej formie przekazuje notatki z laboratoriów.

Author: Michał Ramsza

Created: 2022-04-14 Thu 18:19

Validate